XIV. Kış Olimpiyat Oyunları Müzesi

XIV. Kış Olimpiyat Oyunları Müzesi, Güneydoğu Avrupa’daki en büyük spor olaylarından biri olan organizasyonun hatırasını sürekli kılmak ve gelecek nesillere ulaştırmak maksadıyla 8 Şubat 1984’te açılmıştı.

Savaşın ve devamındaki Bosna-Hersek’in yıkımının başlarında, Nisan 1992’de, tahrip edilen ilk kültür kurumlarından biri Saraybosna’daki Olimpiyat Müzesi’ydi. Olimpiyat Müzesi, 2004’te, olimpiyatların 20. yıldönümünde restore edildi ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge’nin de katılımıyla resmi olarak açıldı.

Olimpiyat Müzesi’nin konsepti, XIV. Kış Olimpiyat Oyunları’nın, olimpiyat değerlerinin ruhunu temsil etmesi, spor ve kültürün insani ve yüce yönünü göstermesi gerekliliği üzerinden geliştirildi. Müzenin 1992’deki son günlerinden bu yana yeni uygulamalar yapıldı ve tarih, müzenin ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Nisan 1992’de yanan müzenin ve yanmış madalyaların görüntüleri Bosna-Hersek’teki savaşın çarpıcı kalıntılarını oluşturuyor. Saraybosna Olimpiyatları’nın özel olarak hazırlanan teması ve Andy Warhol, Henry Moor, Pisolett ve diğer uluslararası sanatçıların çalışmaları ise, sanat ve sporun bileşimiyle ortaya çıkan bir kültür projesinin, Olimpiyat Müzesi’nin emsalsiz konseptinin bir parçası.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin onursal başkanı Juan Antonio Samaranch’a göre, XIV. Kış Olimpiyat Oyunları, o dönem dünya tarihinin en iyi organize edilmiş oyunları olarak gösterilmişti. Bütün spor camiası ve dünya kamuoyu aynı fikirdeydi.

1274 sporcunun 6 spor dalında yarıştığı ve 39 karşılaşmanın yapıldığı Saraybosna’daki Kış Olimpiyatları, 1984 yılının 8-19 Şubat tarihleri arasında, 49 olimpiyat komitesinin katılımıyla gerçekleşmişti. Saraybosna oyunları Javna Torvill, Philip ve Steven Mahera, Christopher Oean, Katarina Witt ve Didier Bouvet için kazandıkları başarılardan dolayı unutulmaz olmuştu.

Saraybosna suikasti ve son korkunç savaş bir yana, XIV. Kış Olimpiyat Oyunları yüzlerce yıllık Saraybosna şehrinin tarihini ve dahası sosyal gerçekliği tanımlamada önemli bir belirleyici etken. Bu muazzam spor olayının hatıralarını canlı tutmanın, genç kuşakları sportif ve sosyal anlamda ilerideki başarılara özendirecek önemli bir çaba olduğunu düşünüyoruz. Kış Olimpiyat Oyunları onların güzel hatıralar yaşadığı bir etkinlik elbette. Olimpiyatlar hep daha iyi yarınların bir sembolü olmaya devam edecek…

HaberBoşnak

Ekleyen: - 08 Şubat 2012. Kategori: KÜLTÜR & SANAT. Bu yazıya yapılan yorumları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>