Her Boşnak Bosnalı mıdır?

Nerelerden göç edildi?

Türkiye’de birkaç milyon Boşnak yaşamaktadır; kimine göre 1-2 milyon, kimine göre 5-6 milyon… Boşnakların Türkiye topraklarına kitlesel göçleri 1878 yılında yapılan Berlin Antlaşması’yla başladı. Antlaşma gereği Bosna-Hersek, Avusturya-Macaristan yönetimine bırakıldı. Boşnakların bir kısmı çareyi Türkiye’ye göç etmekte gördü.

Göç, sonraki yıllarda da devam etti. Sadece Bosna’dan değil, Sırbistan ve Karadağ’dan da onbinlerce Boşnak göç etti. Bugün yarısı Sırbistan topraklarında, diğer yarısı Karadağ topraklarında kalan Sancak bölgesi, Bosna-Hersek gibi göç veren yerlerden biriydi. Sancak’taki göç dalgası, 1912′deki Birinci Balkan Savaşı sırasında buranın Sırbistan ve Karadağ güçleri tarafından ele geçirilmesiyle başlamış, 1970′li yıllara kadar devam etmiştir.

Her Boşnak Bosna-Hersek kökenli değil

Bosna-Hersek kökenli olmayan bir Boşnak, Bosna-Hersek göçmeni zannedilmesinden şikâyetçi olmasa da durumu karşısındakine anlatması hayli zor oluyor. Memleket diyaloglarında çok sık rastlanılan bir konuşma örneği şudur mesela: “Nerelisin?” sorusuna karşı “Boşnağım” cevabından sonra sorulan ikinci soru “Bosna mı?” olur genelde. Bu soruya da “Hayır, Sancak göçmeniyim” diye cevap verildiği vakit Sancak’ın nerede ve nasıl bir yer olduğunu açıklama zorunluluğu doğar.

Türkiye’de “Boşnak” denilince her Boşnağın Bosna-Hersekli olduğunu düşünme eğilimi, temel olarak Sancak bölgesinin çok az bilinmesinden, ayrıca 1992-95 yıllarındaki savaşla birlikte “Boşnak” ve “Bosna” kelimelerinin özdeşleştirilmesinden kaynaklanıyor.

HaberBoşnak

Ekleyen: - 11 Eylül 2011. Kategori: BALKANLAR,MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Her Boşnak Bosnalı mıdır? için toplam 2 yorum yapmış

 1. xy Cevapla

  20 Şubat 2015 - 11:02

  sancak bölgesi bilinen bir yerdir siz belki duymamissinizdir

 2. Sandzaklija Cevapla

  14 Kasım 2012 - 12:00

  Sayın Editör,

  Bu yazının başlığından tutun içeriğine kadar tamamen gereksiz ve Boşnaklar arasındaki Bosnalı-Sancaklı ayrıştırıp bölünme tuzağına katkıda bulunan yazınızı silmenizde fayda görüyorum. Çünkü ‘BOŞNAK’ milletinin o bölge yani şimdiki Bosna ve Sancak bölgeleri Osmanlılar tarafından fethedilmeden önceki ataları Bosna Krallığı yani Bosnjani(Boşnyani) ve onlarında orta çağ ötesi ataları İlirya İmparatorluğu yani İlirler’dir.. Vel-hasıl kelam Bosnalı ya da Sancaklı diye Boşnak ayrımcılığı yapmaya kimsenin hakkı yoktur internette ve tarih kaynaklarına bakın Sancak bölgesi Osmanlı oraya gitmeden bile Bosnalılara(Boşnaklara) ait bir toprak parçasıdır taa ki 1878de Avusturya-Macarların Bosnayı işgal edip ve Osmanlının son bir diplomatik hamle ile Yeni Pazar Sancağını(Sandzak) ayrı bir otonom gösterip işgalden kurtarmasına kadar.. Sonuç olarak Sancak = Bosna yani Boşnakların anavatanı Bosnadır ve son bir ayrıntı olarak Sancaktaki Boşnak nüfusun sülale şecerelerine bakıldığı zaman %70 kadar büyük çoğunluğunun ataları Hersek(Hercegovina) bölgesinden şimdiki Sancak bölgesine göç etmişlerdir..vs..vs.. Saygılar!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>