Felsefe Bölümüne İlahiyatçı Aranıyor

Felsefe Bölümüne İlahiyatçılar

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) atamaları kapsamında Felsefe bölümlerine açılan kadro duyurlarında ilahiyat ya da hukuk fakültesinden mezun olmak, İslam felsefesinde yüksek lisans yapmış olmak gibi kriterler aranıyor.

ÖYP çerçevesinde, felsefe bölümleri için açılan kadrolarda aranan özellikler özellikle Felsefe bölümünde lisansını tamamlayan ve ÖYP ataması bekleyen akademisyenler için bir hayli şaşırtıcı oldu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Personel Daire Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda, “İlan edilen öğretim elemanı kadrolarına yapılacak müracaatlar ile atamalarda 31.07.2008 tarihli Resmi gazetede yayımlanan Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen Veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Hükümleri Uygulanacaktır” deniliyor. Başvurular 28 Aralık gününe kadar yapılacak.

Felsefe bölümüne ilahiyat mezunları

Kadro alımı yapacağını duyuran üniversiteler arasında çok sayıda üniversite bulunuyor. Örneğin Ankara Üniversitesi‘nin başvuru kriterleri arasında “Dinler Tarihi Anabilim Dalında yüksek lisans yapmış veya yapıyor olmak” yer alıyor. Bitlis Eren Üniversitesi‘nin kriteri “İslam Felsefesi Anabilim Dalında yüksek lisans yapmış olmak”, Siirt Üniversitesi‘ninki “İlahiyat Fakültesi Lisans mezunu olmak”, Bülent Ecevit Üniversitesi’ninkilerse “İlahiyat Fakültesi Mezunu olup İslam Felsefesi Anabilim dalında yüksek lisans yapıyor olmak” veya “İlahiyat Fakültesi Mezunu olup din psikolojisi anabilim dalında yüksek lisans yapıyor olmak.”

İnönü, Erzincan ve Anadolu gibi üniversitelerin kriterleri arasında da “Hukuk Fakültesi mezunu olmak” yer alıyor.

Öğrenciler tepkili

Konu hakkında görüş bildiren öğrenciler, bir süredir Felsefe bölümlerine yaoılan ÖYP atamalarında aranan özelliklerin hep tek yönlü ve benzer olduğunu vurguluyorlar. Bu durumun geçtiğimiz Nisan ayında düzenlenen Türkiye Felsefe Öğrencileri Birliği (TÜFÖB) kongresinde ele alındığını söyleyen öğrenciler, tüm bölüm temsilcisi öğrencilerin bir dilekçeye imza attığını, ancak gerekli mercilere göndermelerine rağmen cevap alamadıklarının altını çiziyorlar.

Kaynak: soL Haber

Ekleyen: - 15 Aralık 2012. Kategori: EĞİTİM. Bu yazıya yapılan yorumları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>