Dünya Kadınlarının Durumu

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaştıkça kadın hakları dünya gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

The Independent gazetesinin, dünyada kadın olmak için en iyi yerleri belirlediği haberinde, çocuk doğurmak için Yunanistan, eşinden ayrılmak için Guam ve para kazanmak için Lüksemburg listenin ilk sırasında yer alıyor.

Dünya Ekonomik Forumu’na göre, pek çok ülke geçtiğimiz altı yıl içinde kadınlar için bazı koşulları iyileştirilmiş, ancak ekonomik ve siyasi açıdan hala gidilecek uzun bir yol var.

Kadın olmak için en iyi 20 ülke arasında şunları gösterdi:

Kadın-Erkek eşitliği için: İzlanda

Eğitim, istihdam ve sağlık politikalarında cinsiyetler arasında en fazla eşitlikçi uygulama İzlanda’da. Bu üç kritere göre yapılan listenin en altındaki ülke Afganistan.

Siyasetçi olmak için: Ruanda

Ruanda kadın milletvekillerinin parlamentoda çoğunluğu oluşturduğu tek ülke. 80 koltuktan 45′i kadınların. Suudi Arabistan, Yemen, Katar, Umman ve Belize gibi ülkelerin meclislerinde ise hiç kadın milletvekili yok.

Anne olmak için: Norveç

Doğumların en iyi şartlarda yapıldığı Norveç, doğum esnasında anne ölüm oranlarının ile en düşük olduğu yer (7.600′de 1). En kötü ülke yine Afganistan.

Okumak ve yazmak için: Lesoto

Okuryazar kadın oranın en fazla olduğu yer Lesotho Krallığı. Kadınların yüzde 95′i sayısı okuma-yazma bilirken, bu oran erkeklerde yüzde 83. Etiyopya yüzde 18′lik okuryazar kadın oranıyla listenin son sırasında.

Devlet başkanı olmak için: Sri Lanka

İster inanın ister inanmayın, kadınlar 23 yıl boyunca Sri Lanka’yı yönetti. Hatta İspanya ve İsveç gibi ülkelerde hükümetin başına hiçbir zaman bir kadın geçmemişken.

Sanat yapmak için: İsveç

İsveç Sanat Konseyi sanat dünyasında kadın-erkek eşitliğini sağlamak için çeşitli girişimlerde bulunuyor. İsveç Film Enstitüsü de kadınlara maddi yardım yaptığı gibi eşit olacak şekilde kota uygulaması da uyguluyor. Britanya’da ise senaristlerin yüzde 6′sı, yönetmenlerin yüzde 12′si kadın.

Üst düzey yönetici olmak için: Tayland

Kadınların iş hayatında üst düzey yöneticilik pozisyonlarında en fazla yer aldığı ülke Tayland. Tayland’da yönetici konumunda çalışanların yüzde 45′i kadın. Bu alanda durumu en kötü ülke yüzde 8 ile Japonya.

Ekonomiye katılım için: Bahama Adaları

Bahamalar, kadınların ekonomik fırsatlardan yararlanabildiği, iş ortaklıkları kurabildiği ülkelerin başında geliyor. En kötü durumda olan ülke ise Yemen.

Gazeteci olmak için: Karayip Adaları

Yazılı ve görsel medyada kadınların en fazla görüldüğü ülke Karayipler. Avrupa’da bile kadınların yüzde 35′i medyada kendine yer bulabilirken, bu rakam Karayip Adalarında yüzde 45.

Seçme hakkı için: İsveç

İsveç yasalarına göre gebeliğin ilk 18 haftasında kısıtlama olmadan kadınlar kürtaj yaptırabiliyor. El Salvador, Filipinler ve Nikaragua ise kürtaja karşı sert tedbirler uygulayan ülkelerin başında geliyor.

İş gücüne katılım için: Burundi

Çalışma hayatına katılımda ise yüzde 92 ile Sahra-altı Afrika’sında yer alan Burundi ilk sırada. Bu oran erkeklerde yüzde 88. Listenin en altında ise Pakistan bulunuyor. Pakistan’da erkek işçilerin sayısı kadınlardan dört kat daha fazla.

Çocuk doğurmak için: Yunanistan

Yunanistan’da ölü doğum riski 31.800′de bir ile en güvenli yer. Bu alanda en kötü ülke Güney Sudan.

Para kazanmak için: Lüksemburg

Kadınların ve erkeklerin birbirine en yakın ücret aldığı ülkeler aynı zamanda ücretlerin de oldukça yüksek olduğu Lüksemburg ve Norveç. Listenin sonunda ise Suudi Arabistan bulunuyor.

Üniversiteye gitmek için: Katar

Kadınların en fazla yüksek öğrenime devam ettiği ülke Katar. Erkeklerin tam altı katı daha fazla kadın üniversitelerde okuyor Katar’da. Üniversitede okuyan kadınların en az olduğu ülke ise Çad.

Uzun yaşamak için: Japonya

Japon kadınların ortalama yaşam süresi 87 yıl. Japonya’da erkeklerin ortalama ömrü ise 82 yıl. Yaşam süresinin ortalama 48 yıl olduğu Lesotho son sırada.

Boş zaman için: Danimarka

OECD ülkeleri arasında işten arda kalan zaman sıralamasında en iyi yer Danimarkalı kadınların.

Sporcu olmak için: ABD

2011 yılında dünyada en fazla para kazanan 15 sporcudan beşi kadın ve hepsi de ABD vatandaşı. Suudi Arabistan bu konuda da sicili en kötü ülke. Olimpiyatlara kadın sporcu gönderilmezken, kadınların devlet okullarında spor eğitimi vermesi de yasak.

Boşanmak için: Guam

Büyük Okyanustaki Mariana Adalarının en büyük ve en güneydeki adası olan Guam, ABD’ye bağlı özerk toprak statüsünde. Ülke, dünyanın en yüksek boşanma oranına sahiptir. Guatemala ise boşanma oranlarının en düşük olduğu ülke.

Araba kullanmak için: Hindistan

Yeni Delhi erkek taksi sürücülerinin dünyasına girmek isteyen kadınlar için dünyanın en iyi yeri. Kadınların araç kullanmasının yasaklandığı tek ülke Suudi Arabistan.

Yüksek vasıflı işler için: Jamaika

Milletvekilliği, üst düzey yöneticilik gibi yüksek alanlarda kadınların en yükse oradan çalıştığı yer Jamaika. Tüm bu makamların neredeyse yüzde 60 kadınlar tarafından dolduruluyor. Yemen yüzde iki ile son sırada.

HaberBoşnak

Ekleyen: - 06 Mart 2012. Kategori: DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>