NATO, Sırbistan’a Göz Kırptı

Sırbistan'ın NATO Üyeliği

NATO Genel Sekreteri ve eski Danimarka Başbakanı olan Anders Fogh Rasmussen, Sırbistan’ın ileride NATO üyesi olabileceğini söyledi.

Brüksel’deki NATO’nun merkezinde yaptığı açıklamada Rasmussen, “NATO’nun kapısı Sırbistan’a açık” mesajını gönderdi. Ağustos 2009′da Türkiye’nin de onayıyla NATO Genel Sekreteri olan Rasmussen, demokratik bir ülke olan Sırbistan’ın NATO üyesi olmaması için bir sebep olmadığını söyledi.

Sırbistan kamuoyu ise NATO üyeliği konusunda Rasmussen kadar istekli değil. Yapılan son anketlere göre Sırbistan halkının yaklaşık dörtte üçü NATO üyeliğine karşı duruyor. 1999 yılında Kosova Savaşı sürerken NATO’nun hava saldırılarıyla 78 gün boyunca Sırbistan’ı bombalaması ve seyreltilmiş Uranyum kullanması halkın belleğinde oldukça taze.

Bu arada Bosna Hersek’in NATO üyeliğine en güçlü muhalefetin de BH Sırp Cumhuriyeti tarafından geldiğini hatırlatalım.

HaberBoşnak

Ekleyen: - 14 Temmuz 2013. Kategori: BALKANLAR. Bu yazıya yapılan yorumları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>