“Dayton Antlaşması Değişmeli”


ABD’nin arabuluculuğuyla 21 Kasım 1995′te Ohio eyaletinin Dayton kentinde üzerinde mutabakata varılan antlaşma metni, aynı yıl 14 Aralık’ta Paris’te üç Balkan ülkesinin cumhurbaşkanı tarafından imzalandı.

Avrupa Parlamentosu Bosna-Hersek raportörü Doris Pack, Dayton Antlaşması’nda değişiklikler yapılması gerektiğini ifade etti.

Alman raportör, bir ülkeyi bu kadar karmaşık bir belge ile yönetmenin çok zor olduğunu söyledi.

AP milletvekili Pack, Radio Free Europe’a verdiği röportajda barış antlaşmasının yapısının, onu uygulamayı güçleştirdiğini vurgulayarak, “Bu sorunun mümkün olduğunca çabuk çözülmesi gerekiyor” dedi.

Raportör, Bosna’nın iki farklı entiteden oluşan bölünmüş bir ülke olarak özgün bir vaka olduğunu belirtti.

1995’te Dayton Ohio’da imzalanan antlaşma 1992’de başlayan Bosna Savaşı’na nokta koymuştu. Bosna-Hersek, Sırp Cumhuriyeti ve Boşnak-Hırvat Federasyonu olarak da anılan Bosna-Hersek Federasyonu entitelerinden oluşuyor.

Pack, “Sorumlu olan Bosna-Hersek değil. Federasyon özel bir mesele ve bu, Washington tarafından Dayton Antlaşması’na sokuldu” diyerek, antlaşmanın ülke halklarının inisiyatifiyle değil uluslararası güçler tarafından yazıldığına işaret etti.

Pack sözlerini şöyle tamamladı: “Etnik ayrışma Bosna-Hersek’te halâ güçlü ve derin. Ülkedeki politikacılar kişisel çıkarları için milliyetçilik kartını oynadıkları sürece de bunun üstesinden gelmek zor. Bu mesele çözüme kavuşturulmalı, çünkü bunun bedelini halk ödüyor.”

HaberBoşnak

Ekleyen: - 10 Ekim 2011. Kategori: BALKANLAR. Bu yazıya yapılan yorumları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>